Sobota, 22. Jún 2024

Dnes má meniny Paulína
Zajtra má meniny Sidónia

Oznam

Ospravedlňujeme sa používateľom prehliadačov Internet Explorer za možné problémy s plným zobrazovaním niektorých modulov. Pracuje sa na odstránení chýb. Použite, prosíme, iný prehliadač- Mozilla Firefox, Opera alebo Google Chrome. Ďakujeme za pochopenie.

Home Biblická olympiáda
Biblia očami detí a mládeže - vyhodnotenie celoslovenského kola
Napísal KPKC a DKÚ Nitra   

15. mája 2024 sa v nových priestoroch Katolíckeho pedagogického a katechetického centra, na Štefánikovej ulici 2 v Poprade, uskutočnilo vyhodnotenie celoštátneho kola výtvarnej súťaže Biblia očami detí a mládeže, ktorú každoročne vyhlasujeme súbežne s vedomostnou súťažou Biblická olympiáda. BODaM je zameraná na originálne výtvarné zobrazenie vybranej biblickej udalosti, nie kopírovanie výjavov z ilustrovaných Biblií. Cieľom súťaže je zaangažovať deti a mládež do vnímania a prežívania biblických dejín a privádzať ich aj cez výtvarné umenie k osobnému a hlbšiemu poznávaniu Biblie.

Obsahom tohto ročníka boli podobne ako pri Biblickej olympiáde, knihy Genezis, Daniel, Evanjelium podľa Jána a Žalm 27. Vybrané kapitoly z týchto kníh spájala téma Vytrvať vo viere. Žiaci súťažili v 8. kategóriách rozčlenených podľa školských ročníkov.

Odborná porota tento rok hodnotila 196 zaslaných prác po obsahovej a umeleckej stránke. Zoznam víťazov nájdete v prílohe. Prezentáciu s vyobrazením víťazných prác pripravujeme a zverejníme čoskoro.

 

Medzi úspešnými mladými autormi výtvarných prác sa umiestnili aj žiaci z našej diecézy Lillana Pavlová zo ZŠ Pribinova Zlaté Moravce a Laura Solčanská zo ZŠ Tekovské Lužany.

 

Prezentácie výtvarných prác

 

Mladým umelcom a ich učiteľom gratulujeme a ďakujeme!

Viac TU

 
VYTRVAŤ VO VIERE...
Napísal KPKC   

V dňoch 21. a 22. mája sa uskutočnil 22. ročník celoštátneho kola Biblickej olympiády. Jej spoluorganizátorom bol Diecézny katechetický úrad Spišskej arcidiecézy, ktorý za miesto konania vybral Spišskú Kapitulu. V sprievode svojich učiteľov sa Biblickej olympiády zúčastnilo 60 žiakov a študentov zo všetkých diecéz, ktorí súťažili v trojčlenných družstvách, v dvoch kategóriách (1. kategória – základné a 2. kategória – stredné školy). Predmetom tohtoročnej súťaže boli vybrané kapitoly z kníh Genezis, Daniel, Žalm 27 a Evanjelium podľa Jána. Súťažiaci počas dopoludnia riešili 5 súťažných úloh: test, posolstvo biblického textu, audio úlohu, autorizáciu biblického textu, obrazovú úlohu a zo záznamu sme si pozreli vopred zaslané scénky – stvárnenie biblickej udalosti.

Našu diecézu reprezentovali v 1. kategórii ZŠ M. Rešetku Horná Súča a v 2. kategórii Gymnázium sv. Cyrila a Metoda Nitra.

Srdečne im blahoželáme k úspešnej reprezentácii.

VIAC TU

 
Biblia očami detí a mládeže - vyhodnotenie

Biblická olympiáda má dve časti – vedomostnú a výtvarnú časť pod názvom Biblia očami detí a mládeže. V tomto školskom roku 2023/2024 k nám prišlo 143 výtvarných prác zo základných aj stredných škôl. Deti a mladí maľovali svoj pohľad na štyri knihy Svätého písma – vybraná časť kníh Genezis a Daniel, Žalm 27 a Jánovo Evanjelium na tému Vytrvať vo viere. Teší nás, že sa do tejto súťaže zapája toľko talentovaných detí a mladých. Ich odvaha sa prejavila v prepojení čítania Svätého písma a ich talentu.

Víťazom blahoželáme a ich práce postúpili do národného kola.

VYHODNOTENIE

FOTOGALÉRIA


 
Biblická olympiáda - diecézne kolo

Dňa 16. apríla 2024 sa v Kňazskom seminári sv. Gorazda v Nitre uskutočnilo diecézne /krajské/ kolo 22. ročníka biblickej olympiády. Žiaci a študenti, po víťazstve v dekanátnych kolách, súťažili v dvoch kategóriách. V 1. kategórii základných škôl súťažilo 15 družstiev a v 2. kategórii stredných škôl súťažilo 5 družstiev. Spoločnou témou a mottom tohtoročnej súťaže bolo: „Vytrvať vo viere“.

Biblická olympiáda nie je len súťažou, ale aj radostným stretnutím a oslavou Pána. Všetci sme sa stretli pri slávení sv. omše, kde sa nám prihovoril otec biskup Peter Beňo. Neskrývajúc radosť nás privítal, potešil a hlavne súťažiacich „mladých biblistov“ povzbudil, lebo víťazom je každý, kto číta Božie slovo.

Nasledovala náročná súťaž v 6. kolách, ktorej súčasťou boli aj scénky, na ktoré sa všetci tešili. Porotcovia rozhodli a víťazstvo si v 1. kategórii vybojovali žiaci ZŠ s MŠ Michala Rešetku, Horná Súča a v 2. kategórii zvíťazilo Gymnázium sv. Cyrila a Metoda v Nitre.

Obe víťazné družstvá postupujú a budú nitriansku diecézu reprezentovať v celoštátnom kole, ktoré sa uskutoční 21. - 22. mája 2024. Víťazom blahoželáme a prajeme veľa úspechov na celoslovenskom kole!

 
Biblická olympiáda 2023/2024

V školskom roku 2023/2024 sa bude konať už 22. ročník Biblickej olympiády. Spoločná téma, ktorá sa prelína všetkým knihami je vytrvať vo viere.

Knihy na tento rok sú:

SZ: GENEZIS 12 - 36, DANIEL 1 - 6 a 13, ŽALM 27

NZ: Evanjelium podľa Jána

Prihlasovanie: cez edupage do 29. 02. 2024

Dekanátne kolá: 21. 03. 2024

PROPOZÍCIE:

Biblická olympiáda

Biblia očami deti a mládeže výtvarné práce odoslať do 10. 03. 2024 na našu adresu


Viera je základom kresťanského života a dáva mu zmysel. Stojí pri rozhodnutí nasledovať Pána a prijať Božiu vôľu. V Abrahámovom a Jakubovom cykle (Gn 12-36) je položený dôraz na vieru, s ktorou Abrahám prijal Božie povolanie a ktorá patriarchom umožnila pretrvať všetky nástrahy ich života. V knihe Daniela je hlavná postava predstavená ako model vernosti vo viere v pravého Boha a v Evanjeliu podľa Jána je cieľom celého evanjelia, „aby ste verili… a aby ste vierou mali život“ (Jn 20,30).

 
« ZačiatokDozadu12345678910DopreduKoniec »

Stránka 1 z 11

Vyberáme z fotogalérie

Najbližšie podujatia

Ned Júl 07, 2024
DC 1. turnus
Ned Aug 04, 2024
DC 2. turnus

Kde nás nájdete

Diecézny katechetický úrad

Pribinovo námestie 7

949 01 Nitra

Stránkové dni:

pondelok 15:30 - 17:00

streda 15:30 - 17:00
Prevádzkované na Joomla!. Designed by: free joomla templates ntc dedicated hosting Valid XHTML and CSS.